נווטת החודש - קרן זיו

קרן זיו נבחרה להיות נווטת החודש בשל היותה הנווטת המובילה בארץ ללא עוררין, בשל המסירות הרבה שבה היא מאמנת את נבחרת הנערות בשנים האחרונות ובמיוחד בשל יצירת שיא חדש לניווט הנשי הישראלי. קרן השתתפה החודש באליפות הים התיכון בפורטוגל והשיגה את הניקוד העולמי הגבוה ביותר שהצליחה בת ישראלית להשיג אי פעם 758.
מתי התחלת לנווט ולמה?
בתור ילדה תמיד אהבתי לטייל עם המשפחה שלי ולהסתכל על מפות ומאז נתקלתי בניווט בכל מיני מקומות בחיים. כשהייתי בכתה ו' (בת 12) יצא לי ללמוד ניווט בקנדה בבית הספר אבל זה היה קצת לפני שעזבנו חזרה לישראל, אז הספקתי ללמוד רק את התיאוריה של הניווט ולא ממש לנווט בפועל. למדתי לנווט קצת בקורס מש"צים, והשינוי הגדול היה כשהגעתי לטכניון (שנת 2001). בטכניון נאמר לי שחייבים לקחת חוג ספורט וברגע ששמעתי שיש ניווט אמרתי לעצמי, "או זה בדיוק בשבילי". הלכתי לחוג ופשוט כל כך נהניתי. מאז המשכתי לנווט בלי להפסיק... "מצאתי את אהבת חיי... הניווט"
מה גורם לך להמשיך לעסוק בספורט הניווט?
כמו שאמרתי, הניווט זה אהבת חיי, הדבר הכי כיף בעולם. אני אוהבת להיות בטבע, את האתגר, את הריצה, את התחנות הכתומות שמבצבצות להם מאחורי השיח כשאת יודעת שהן אמורות להיות שם!
מה את אוהבת לעשות ביום יום חוץ מלנווט?
אין לי יותר מידי זמן לשום דבר פרט לניווט, אני מתאמנת כל כך הרבה שלא נשאר לי זמן לכלום. אני אוהבת לטייל, לראות סרטים, אני אוהבת לרקוד ממש ממש. אני אוהבת כל דבר שקשור לתזוזה, לזוז.
איזה אזור או מפה של ניווטים את הכי אוהבת בארץ?
אני אוהבת מפות מהירות, שכיף לרוץ בהן, מצד שני, אני מאד אוהבת את מפת אודם. היער שם הוא כל כך יפה. עוד לפני שהיתה שם מפה, הייתי מסתכלת על היער הזה ואומרת שהוא מזכיר לי יער של אגדות. מאתגר וכיף לנווט שם.
יש איזה אירוע בניווט שאת זוכרת במיוחד?
בעונת 2006-2007 היתה אליפות החורף ביער הקדושים. הלך לי קטסטרופה, לתחנה ראשונה התברברתי, בתחנה השניה כבר לא היה לי מצב רוח, קיללתי את כל העולם. הייתי בערך שעתיים בשטח והיה לי ממש קשה אבל לא פרשתי. בסופו של דבר הצלחתי לקבל מדליה בתוצאה הכללית של שני ימי אליפות החורף. זה לימד אותי שאסור להתייאש וכל תחנה פשוט לפתוח דף חדש ולא לחשוב על מה שהיה עד אז. תמיד יש סיכוי ואסור להרים ידיים גם אם לא הולך. אם לך קשה, יש סיכוי טוב שגם לאחרים קשה.
איזו עצה יש לך לתת לנווטים אחרים?
הניווט הוא המון בראש, אז לבוא עם חשיבה מנטלית חיובית. לבוא כך שבראש הכל מסודר לך ולשכנע את עצמך שאת הולכת להצליח. לעשות הכנה מנטלית ולחשוב חיובי. לבוא מוכנה נפשית. כמובן שרצוי גם להתאמן, אבל ההכנה המנטלית עוזרת.
איך את שומרת על כושר?
רצה ורצה ורצה ורצה. אני רצה כל יום ובסך הכל בין 70-80 ק"מ בשבוע (כולל ניווטים). אני עכשיו בכושר הטוב ביותר שהייתי אי פעם. בזכות הריצות, אני מרגישה פיזית את השיפור בכושר בזמן הניווטים.
באילו נעליים את רצה?
Intergrator vj, גם עם spikes וגם בלי spikes.
איך את שומרת את המפות שלך?
אני זורקת אותם לארגז ומקווה שיום אחד זה יסודר... באופן כללי חילקתי קלסרים לפי אזורים בארץ וקלסר אחד של חו"ל ובתוך כל קלסר אני מסדרת לפי א'-ב'.
את אוהבת מקלחות או אמבטיות?

מקלחת! ברור... למי יש זמן לאמבטיות... חוץ מזה שחם מידי בתוך אמבטיה