הגאון מוילנה

מאת: יובל ברג
שוב אני חוזר לכתוב בניווטנט בעקבות גיחה לחו"ל מהעבודה, שבתוכה שילבתי 5 אימוני ניווט.
היעד: וילנה, ליטא.
המשימה: להשתתף בכנס מדעי על תהליכי לייזרים, ולהציג תוצאות מחקריות.
שותפי לנסיעה: אבא דוד.

כבר ביומו הראשון של הכנס השכמנו קום למפת ניווט של העיר וילנה. עברנו בין קתדרלות, גנים מוריקים, גשרים שחוצים את נהרות וילנה ונריס, סמטאות ושכונות בעלות היסטוריה יהודית רבת שנים.
ארוחת בוקר זריזה ולאחריה דוד יוצא לתור את המבצרים והכנסיות, יובל ניגש ליום הרצאות גדוש.
מיד עם סיום ההרצאות, אנחנו שוכרים רכב ויוצאים לאימון ניווט של מועדון מקומי ביער המצוי בפאתי העיר. האימון "הקטן" של המועדון מונה כמות משתתפים כמו בארצית שלנו. היער ידידותי, קווי גובה עדינים, טפטוף קל (ב-12 מעלות צלסיוס) מלווה אותנו – ואנחנו מסיימים את הניווט עם חיוך ושיחות נעימות עם המקומיים. ניתוח מעניין ללג ה-1 במסלול של דוד מציג כמה אפשרויות עם שיקולי קווי גובה מצטבר שונים.
ביום השני ויתרנו על ניווטים לטובת ביקור ביער פונאר, בו התרחשו הוצאות המוניות להורג של כ-70,000 יהודים במהלך השואה. מצמרר לראות איזור כל כך פסטורלי ולהבין אילו זוועות התרחשו בו לפני 70 שנה. אחת ממפות הניווט שמצאתי היתה צמודה ליער זה, אך נמנענו מלרוץ בה.
בסופו של יום ההרצאות הצטרפנו לערב הווי של באי הכנס בטירה מרשימה בין אגמים (גם באיזור ההוא יש שטחים ממופים, אליהם לא הגענו).
היום השלישי נפתח במפת אימון עם תחנות קבועות ביער לבן עם תבליט מדויק. היה תענוג לרוץ על הקרקע הרכה ולהתאמן על שטח בסגנון סקנדינבי. בסוף ויתרנו על 3 תחנות כדי להספיק לחזור בזמן לשעת ההתחלה של הכנס.
באותו ערב, מועדון מקומי אחר ארגן אימון ניווט על מפת פארק משולבת ביער. גם כאן כמות המשתתפים כמו בארצית שלנו. משיחות עם הנווטים הבנו שכולם מתכוננים לאירוע הגדול ביותר בשנה של המדינות הבלטיות, שצפוי להתרחש בעוד כשבועיים. כפי שניתן לראות במסלול, לקח לי זמן להתרגל למפה הלא מעודכנת בהתחלה, אבל אחרי 2 תחנות הצלחתי להגביר קצב ולהנות ממסלול מהיר וכיפי.
לאחר האימון, נסענו לעיר קובנה (שעה וחצי מערבה), הסתובבנו בעיר העתיקה וצפינו במשחק מהמונדיאל.
היום הרביעי והאחרון נפתח במפת אימון המצויה 20 דקות צפונית לוילנה. שרטטנו לעצמנו מסלול בוקר קליל, רצנו באזור האגם המבודד והזדרזנו לחזור לכנס.
מדי הניווט התחלפו בחולצה מכופתרת, והתכבדתי להציג את עבודתי מול המדענים מיפן, ליטא, גרמניה, צרפת ועוד...
הכנס הסתיים לו, ואוטוטו נכנסת השבת. כיאה לעיר עם עבר יהודי מפואר, ניגשנו לאיזור הגטאות (הקטן והגדול) של וילנה, לקחנו חלק בתפילת ערבית בבית הכנסת הגדול, והצטרפנו בבית חב"ד לסעודת שבת עם יהודים ספורים שמתגוררים כיום בוילנה, טיילים ומשפחתו של הרב המקומי. חזרנו למלון כשאנחנו עוברים בדרך בפסטיבל מופעי רחוב המוני (אלפים הסתובבו בבירה השוקקת!). ארזנו את המזוודות, וחזרנו ישר אל חום ישראלי אופייני.
ליטא היא מדינה מרובת מפות, ניווטים, היסטוריה, אדריכלות, אנשים חברותיים – וכל זה במחירים נוחים ומזג אוויר קלאסי לניווט. למי שמחפש יעד ניווט קיצי, אנחנו ממליצים בחום על האקלים הקריר!
חוזרים לאימוני שישי בצהרים ב-30 מעלות,

דוד ויובל.